Trampolíny Praha

Titulní stranaO násHistorie oddílu

Historie oddílu

Náš oddíl skoků na trampolíně působí v Praze od sedmdesátých let minulého století. Od té doby se skoky na trampolíně vyvíjely do současné podoby jak v oblasti pravidel, bezpečnosti a vlastnostech nářadí, tak i v profesionalitě tréninku. V roce 2000 byly skoky na trampolíně zařazeny do programu Olympijských her a tím začala nová éra, která přilákala plno mladých talentů. Náš oddíl za tu dlouhou dobu vychoval řadu reprezentantů, ze kterých se po kariéře stávají trenéři a předávají své zkušenosti mladším generacím. 

V počátcích našeho oddílu působili skokani jako Petra Dobrovolná (mistryně Československa 1970), Eva Morávková (mistryně Československa 1972), Jindřich Novák (Mistr ČSSR 1972, 1973 a 1974), Jiří Hnidák (přeborník ČSSR 1976), Juliána Vízková (přebornice ČSSR 1978), Bohumil Schmidt (přeborník ČSSR 1980), Ivan Dítě (přeborník ČSSR 1980).

Oddíl měl v této době zázemí v Praze 6 na základní škole na Petřinách, kde jako hlavní trenér působil Bohumil Schmidt. Juliána Vízková v té době byla již členkou reprezentace a připravovala se zde na světové závody. Jejím největším úspěchem je finále na Mistrovství světa v roce 1992 na Novém Zélandu. V průběhu vlastní přípravy se již věnovala tréninku mládeže a společně s Bohumilem Schmidtem vytvořili novou základnu následující generace skokanů.

Přibližně od roku 1990 již mezi pevnou základnu patřili skokani jako Robert Procházka, Denisa langerová, Nikola Langer, Jitka Kratochvílová, Petr Dufek, Tereza Chylá, Petr Dejl nebo Vladimír Novák. Tyto skokany dovedla Juliána Vízková až na mezinárodní úroveň. Největšího úspěchu dosáhla Denisa Langerová, a to 4. místa na Mistrovství Evropy 1997 v Holandsku v kategorii družstev. Mezi dlouholeté reprezentatny a stálice na medailových postech v České republice v tomto období patřili hlavně Petr Dufek, Petr Dejl a Vladimír Novák. Naší silnou disciplínou byla vždy hlavně soutěž družstev, kde jsme pravidelně vyhrávali nebo se umisťovali na medailových pozicích. 

Nejdelší reprezentační kariéru zažili Petr Dejl s Petrem Dufkem, kteří společně soutěžili i v kategorii synchronů a několikrát se probojovali do finále světových pohárů. Od roku 1999 se vedle světových pohárů a mistrovství Evropy účastnili také mistrovství světa a olympijských kvalifikací (bohužel vždy bez kvalifikace na OH). Petru Dufkovi se podařilo získat 12 titulů mistra republiky v kategorii jednotlivců, a to v letech 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2009. Vladimír Novák získal mistrovský titul v roce 2007, takže zlato z nejtěžší kategorie zůstávalo v našem oddíle celých dlouhých 13 let v řadě. 

V průběhu devadesátých let měl oddíl velké problémy se zázemím i s trenéry. Kvůli výšce stropu v hale na Petřinách, která již díky nové trampolíně a výkonnosti skokanů nestačila, jsme se museli několikrát stěhovat do jiných tělocvičen. Pár let jsme trénovali v gymnáziu Nad alejí. Jelikož ale Bohumil Schmidt v této době netrénoval a Juliána Brodská odešla na mateřskou, řídla i základna skokanů a nemohli jsme si dovolit přijímat nové členy. V oddíle působilo asi 6 stálých závodníků, kteří trénovali sami. V tomto období přišel do našich řad Michal Bouchner a Eva Bergmanová. Ti osvěžili náš malý kolektiv a začali se angažovat do rozvoje oddílu. Byli tak svědky období bez trenérů, kdy se spolu s Vladimírem Novákem, Denisou LangerovouPetrem Dufkem a Petrem Dejlem trénovali vzájemně. Další stěhování proběho do tělocvičny druhého Pražského oddílu Sokol Žižkov I., kde nám byl poskytnut prostor, ve kterém jsme zůstali přibližně rok. Do našeho kolektivu přibyl Daniel Komarov, kterého jako dítě začali společně trénovat Petr Dufek, Michal Bouchner (v té době studenti  UK FTVS) a Eva Bergmanová. Daniel Komarov to pod jejich taktovkou dotáhl na juniorského mistra republiky v letech 2003 a 2004 a také do juniorské reprezentace. 

V roce 2000 se do oddílu vrátil Bohumil Schmidt s plánem vychovat novou generaci skokanů na trampolíně. Jelikož ale viděl, že nemáme vlastní zázemí, začali jsme opět hledat novou tělocvičnu a ještě dvakrát jsme se stěhovali, než se nám podařilo zakotvit v sokolovně v Liboci opět na Praze 6, kde jsme zůstali dlouhou řadu let. Tam začala vznikat nová základna a další generace závodníků. Mezi nejvýraznější patřily Hana Křečková, Zuzana Schmidtová, Magdalena Binovcová a Lucie Sadílková. Spolu se stávajícími členy začaly rozvíjet oddíl a aktivně nahrazovaly ty, kteří již kvůli práci, studiím nebo rodinám na tréninky příliš času neměli.

V Liboci se další vlně mezi plno novými skokany objevili také další výrazné osobnosti jako Naim Ashhab, Vojtěch Glaser, Eliška Krausová, Karolína Sikorová nebo Adéla Kratochvílová, kteří s námi přetrvali i další a zatím poslední stěhování oddílu. Od roku 2008 se do předsednictví oddílu dostala Lucie Sadílková, která se pustila do funkce naplno a svými silami nás přesunula do Tyršova domu, kde jsme začali trénovat a závodit za Sokol Kampa. Zde se nám naskytly zatím nejlepší tréninkové podmínky, které jsme kdy měli a během pár let se to projevilo jak na růstu členské základny, tak i na velkém počtu trenérů. V roce 2009 Petr Dufek ukončil svou reprezentačí kariéru a začal trénovat mládež spolu s Bohumilem Schmidtem. Vrátila se také Juliána Vízková (Brodská) a někteří bývalí skokani. Za pár let jsme si mohli dovolit pořídit více trampolín, více trenérů a naše základna se rozrostla. V roce 2010 jsme již měli skokany v žákovských a juniorských kategoriích, kteří nám nejen vozili medaile z domácích závodů, ale také se účastnili reprezentačních výjezdů. Mezi ně pařili Adéla Nováková, Kateřina Zwingerová, Matouš Kupka, Vašek Hořejší nebo Adéla Kratochvílová a další... Denisa Lichtágová (juniorská mistryně ČR 2013), Karolína Sikorová (juniorská mystrině ČR 2012), Marie Fialová, Eliška KrausováLukáš Majer (juniorský mistr ČR 2014) Filip Hron (žákovský mistr ČR 2013) a Naim Ashhab (seniorský mistr ČR 2012 a 2013) v současné době stále závodí, takže do historie ještě nepatří ... :-)

 

 

Trampolíny Praha, oddíl T.J. Sokol Kampa Design: Pavel Beneš | Programátor: Marek Demčák